1ـ تركیب پلاستیك: این نوع عایق به صورت پودر خشك احتمالا با تقویت فیبری است كه در تركیب با آب، آماده استفاده می شود.

2ـ عایق میكروپروس: عایق میكروپروس كه گاهی اوقات با عنوان Silica aerogel شناخته می شود، محتوی یك پودر نرم با سوراخ های میكروسكپی است كه به ماده، رسانایی حرارتی پایین تری نسبت به رسانایی هوای ساكن می دهد. این عایق به صورت شكل داده شده یا درون كپسول وجود دارد.

3ـ فوم های Epoxy Syntactic: روش جدیدی وجود دارد كه

 

 

لطفا ادامه مقاله را در ادامه مطلب بخوانید

1ـ تركیب پلاستیك: این نوع عایق به صورت پودر خشك احتمالا با تقویت فیبری است كه در تركیب با آب، آماده استفاده می شود.

2ـ عایق میكروپروس: عایق میكروپروس كه گاهی اوقات با عنوان Silica aerogel شناخته می شود، محتوی یك پودر نرم با سوراخ های میكروسكپی است كه به ماده، رسانایی حرارتی پایین تری نسبت به رسانایی هوای ساكن می دهد. این عایق به صورت شكل داده شده یا درون كپسول وجود دارد.

3ـ فوم های Epoxy Syntactic: روش جدیدی وجود دارد كه اگرچه دارای قیمت اولیه گران تری است، اما نیازی به هزینه های نگه داری ندارد و مشكلات خوردگی را نیز مرتفع می سازد. چون می توان آن را به روش پاششی به طور مستقیم روی سطح زیر لایه در سطوح بزرگ قرار داد، یا این كه با استفاده از غلاف های از پیش ریخته گری شده كه به صورت نیم استوانه است، بر روی لوله قرار گیرد و می تواند نفوذ آب و خوردگی را حذف كند. این پوشش به صورت 2 یا 3 فازی می تواند مورداستفاده قرار گیرد. تحقیقات نشان داده است كه بیش از 90درصد سازه های فولادی در دماهایی زیر 120درجه سانتی گراد كار می كنند كه این دما مشكلی برای پوشش های مذكور ایجاد نمی كند.

4ـ عایق های مقوایی: این مقواها، صلب یا نیمه صلب بوده و معمولا همراه با تقویت فیبری و فشرده شده به شكل یك جرم متراكم وجود دارد.

5ـ آجرهای عایق كننده و محصولات وابسته: این عایق ها از خاك رس متراكم، سبك وزن و فشرده غیر آلی كه با پخته شدن در دمای بالا، به صورت عایق سخت شكل داده شده است، ساخته می شود.

6ـ عایق های بتونی: عایق های بتونی به طور نمونه شامل خرده سنگ های متخلخل سبك وزن به همراه سیمان هیدرولیكی به عنوان عامل چسبندگی یا رزی سخت شده هیدرولیكی است.

7ـ سیلیكات كلسیم: در فرآیندهای صنعتی كه به دمای بالا و استحكام زیاد در برابر فشردگی نیاز است، سیلیكات كلسیم به طور وسیعی استفاده می شود. همچنین این ماده برای عایق كاری لوله های اصلی سیستم گرمایش در محل هایی كه این لوله ها در زیر خاك قرار گرفته اند، به كار می رود.

از آن جایی كه سیلیكات كلسیم شدیدا جاذب رطوبت است، در دماهای متوسط و شرایط سیكلی دما باعث خوردگی زیر عایق می شود.

8ـ شیشه سلولی: شیشه سلولی یك ماده كاملا غیرقابل نفوذ است و به منظور عایق كاری لوله كشی و تجهیزات صنایع پتروشیمی، گاز و فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. شیشه سلولی می تواند در یك محدوده دمایی وسیع كه شامل تجهیزات تبرید است، استفاده شود. این ماده به دلیل استحكام آن در برابر فشردگی، برای عایق كاری پایه های مخزن نیز ایده آل است.

9ـ لاستیك نیتریل انبساط یافته: لاستیك نیتریل انبساط یافته عایقی قابل انعطاف است و یك مانع یكپارچه سلولی بسته را در مقابل بخار تشكیل می دهد. این ماده در اصل برای كنترل میعان روی لوله های تجهیزات تبرید و خطوط آب سرد استفاده می شد و اكنون به طور وسیعی در سیستم های گرمایش و تهویه (H&V) به كار می رود.

10ـ فوم های پلی استیرین: این نوع عایق به صورت های مختلفی نظیر پلیت وجود دارد و برای اینكه بتواند به عنوان یك عایق حرارتی عمل كند، چگالی آن نبایستی كمتر از 24كیلوگرم بر مترمكعب باشد.

11ـ رزین های پلی یورتان: پلی یورتان سخت دارای ساختار مولكولی متغیری است كه محدوده دانسیته آن 8 تا 400 كیلوگرم بر مترمكعب است. دانسیته مناسب برای عایق كاری با توجه به شرایط، از 30 تا 60كیلوگرم بر مترمكعب قابل تغییر است. پلی یورتان یك نوع پلیمر با وزن مولكولی بالا است كه می تواند به عنوان عایق در محدوده دمایی منفی196 تا مثبت 130درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار گیرد.

12ـ پشم شیشه معدنی: پشم شیشه به شكل های مختلفی، از لوله ای (توپی) گرفته تا تخته های صلب و مقاطع از پیش شكل داده شده لوله ای وجود دارد. پشم شیشه علاوه بر كاربردهای صنعتی در سایر موارد نیز به منظور عایق كاری حرارتی و صوتی سرویس های گرمایش و تهویه به كار می رود.

13ـ اكسید منیزیم: اكسید منیزیم یك محصول تمیز و خنثی است و در نتیجه به طور وسیعی در صنایع غذایی، دارویی و مواد آرایشی و سایر فرآیندهایی كه تمیز بودن محیط آن ها اهمیت خاصی دارد، به كار می رود.

14ـ رزین ملامین: رزین ملامین یك ماده با چگالی بسیار كم، سلول باز، عاری از كلرور فلوئوركربن (CFC) و قابل انعطاف با خصوصیات عایقی خوب حرارتی و صوتی است. به عنوان یك ماده آ لی، رزین ملامین نیز دارای حد دمای فوقانی بالایی است.

15ـ عایق سیلیس میكروپروس: عایق میكروپروس به طور وسیعی در سیستم های ذخیره كننده حرارتی و برای عایق كاری صنعتی دما بالا كه در آن ویژگی های حرارتی بهتری نسبت به مشخصه حرارتی عایق فیبری مورد نیاز است، استفاده می شود.

16ـ رزین فنلی: رزین فنلی، با داشتن ضخامت نسبتا كم از خاصیت عایق كاری حرارتی بالایی برخوردار و نسبتا خنثی است. از این رو در كاربردهای گرمایشی و تهویه مطبوع كه با وجود محدودبودن فضا، استانداردهای عایقی بالایی نیاز دارد و در صنایعی كه میزان آتش كلاس صفر و مشخصه های انتشار كم دود حاكم است به كار می رود.

17ـ رزین صلب پلی ایزوسیانورات(PIR): (PIR) به شكل هایی با استحكام زیاد وجود دارد و به طور وسیعی برای عایق كاری لوله كشی در دمای تبرید و دمای متوسط و تجهیزات موجود در صنایع پتروشیمی، گاز و فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. (PIR) در انواع وسایل حمل و نقل سردخانه دار و در كانال كشی و لوله كشی ساختمان و لوازم ساختمانی استفاده می شود.

18ـ فایبركلاس: آب و رطوبت را جذب می كند و بیشتر از مواد عایق خاصیت آب كشی دارد. حداكثر دمای كاری آن با توجه به نوع و جنس آن 191 تا 454 درجه سانتی گراد و چگالی آن 24 تا 96كیلوگرم بر مترمكعب است و اصولا مقاومت فشاری ضعیفی دارد. فایبرگلاس در نوع كم چگالی دارای دانسیته حدود 23 تا 24 كیلوگرم بر مترمكعب است و مقاومت فشاری آن در 10درصد تغییر فرم در دمای 24درجه سانتی گراد برابر 215هزارم كیلوپاسكال است. حداكثر دمای كار آن 500درجه سانتی گراد است.

19ـ فیبرهای معدنی: عایقی غیرقابل اشتعال است و در محدوده دمایی 21 تا 650درجه سانتی گراد كارایی دارد.

20ـ فوم های الاستومر شكل پذیر: این عایق به صورت سیاه و لاستیكی است. آب و رطوبت را جذب نمی كند. حداكثر دمای كاری آن 82درجه سانتی گراد و چگالی آن 96كیلوگرم بر مترمكعب است. مقاومت فشاری آن ضعیف است. به خودی خود خورنده نیست، اما با وجود آب به خصوص وقتی كه آب حاوی یون های خورنده نظیر كلراید باشد، خوردگی حادث می شود.

21ـ پشم معدنی: می تواند آب و رطوبت را جذب كند. با توجه به نوع و جنس آن، حداكثر دمای كاری آن بین 649 تا 982 درجه سانتی گراد و چگالی آن نیز حدود96 تا 304 كیلوگرم بر مترمكعب است. مقاومت فشاری آن ضعیف است، اگرچه در چگالی های بالاتر وضع بهتر می شود.

22ـ عایق های Perlite- Silicate: حداكثر دمای كاری آن حدود 593 درجه سانتی گراد و چگالی آن حدود 224كیلوگرم بر مترمكعب است. مقاومت فشاری آن نیز حدود 483 تا 552 كیلوپاسكال در 5درصد تغییر فرم است. از آن جا كه PH آن بالا و حدود 10است، لذا خوردگی كمتری در سطوح فلزی ایجاد می كند.

23ـ فوم های پلیمری چندلایه: از جمله عایق های مناسب برای استفاده در مورد لوله های offتshore، فوم های پلیمری چند لایه هستند. این عایق از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. عایق مذكور می تواند با توجه به شرایط كاری بین 5 تا 7لایه داشته باشد.
 

» منبع: ندای گاز