معاون آموزشی وزارت‌ علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه ظرفیت پذیرش دانشجوی كارشناسی ارشد در سال جاری همانند سال گذشته است، گفت: مصوبه 20 درصدی سهمیه متاهلین در صورتی كه مراحل قانونی را طی كند به آزمون كارشناسی ارشد امسال می‌رسد.

دكتر حسین نادری‌منش، در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش كه آیا سهمیه 20 درصدی متاهلین به كنكور كارشناسی ارشد امسال می‌رسد؟، گفت: اگر این مصوبه مراحل قانونی خود را طی كند و آیین‌نامه‌های مربوطه آماده شود، طبیعتا این موضوع عملیاتی و داوطلبان از آن بهره‌مند خواهند شد، ولی در غیر این صورت خیر.

وی با اشاره به وجود 800 هزار متقاضی ورود به مقطع كارشناسی ارشد درسال جاری، درخصوص ظرفیت پذیرش دانشجوی كارشناسی ارشد در سال آینده، اظهاركرد: ظرفیت پذیرش دانشجوی كارشناسی ارشد در سال جاری همانند سال گذشته است، چرا كه اولویت ارتقای كیفی است.

نادری‌منش با تاكید بر اینكه ظرفیت ارشد امسال در دانشگاه‌های اصلی رشد خواهد داشت، تصریح كرد: اما با توجه به اینكه تلاش بر این است كه كیفیت افت نكند، بنابراین ممكن است ظرفیت برخی از مراكز و دانشگاهها كاهش نیز داشته باشد. به عبارتی دیگر افزایش ظرفیت در دانشگاه‌های با توان لازم انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینكه برخی موسسات به خصوص مراكزی كه كمتر تحت نظارت مستقیم وزارت‌علوم هستند افزایش‌ بی رویه‌ای در برخی از رشته گرایش‌های خود داشته‌اند، تصریح كرد: كمیته‌های نظارتی فعال در استان‌ها این موارد را بررسی می‌كنند و به این مراكز تذكراتی ارائه شده است.

نادری منش جمعیت دانشجویان ارشد و دكتری را نسبت به كل جمعیت دانشجویی كشور، كمتر از 7 درصد عنوان كرد و گفت: براساس برنامه پنجم 20 درصد خروجی‌های كارشناسی باید ورودی كارشناسی ارشد باشند كه موظف هستیم به این درخواست‌ها پاسخ منطقی دهیم. اما با این وجود عمل به این مصوبات و درخواست‌ها با اولویت كیفی انجام می‌گیرد. به عبارتی در چهار سال آینده بیشتر از توسعه كمی توسعه كیفی مورد اهمیت خواهد بود.

وی درادامه اظهار كرد: همچنین در راستای ارتقای كیفی، در برخی رشته‌های علوم انسانی و محتوی دروس كنترل بیشتری انجام می‌گیرد تا با این ماموریت این رشته‌ها با اهداف، ارزش‌های نظام و نیازهای كشور همخوانی داشته باشد.

معاون آموزشی وزارت ‌علوم در خاتمه با اشاره به اجرای شیوه آموزش‌محور در 14 دانشگاه كشور، گفت: میزان موفقیت این 14 دانشگاه در این شیوه‌ مورد بررسی قرار می‌گیرد، درصورتی كه ارزیابی‌ها مثبت واقع شد و دانشگاه مورد نظر نیز همچنان متقاضی بودند این شیوه در دانشگاه‌های مورد نظر اجرایی خواهد شد.