آخرین تغییرات آزمون كارشناسی ارشد89

ایسنا: آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سال 1389 هفته آخر بهمن ماه سال جاری با حضور حدود 770 هزار داوطلب در حالی برگزار می‌شود كه به گفته معاون سازمان سنجش، شمار داوطلبان این آزمون با احتساب دورشته‌ای‌ها به بیش از 830 هزار نفر می‌رسد.

دكتر حسین توكلی گفت: این آزمون كارشناسی ارشد در 145 كد رشته امتحانی برگزار می‌شود، البته زمان برگزاری شش كد رشته امتحانی با زمان برگزاری سایر كد رشته‌ها متفاوت است.

وی با اشاره به پیشی گرفتن شمار مردان در آزمون امسال، اظهار كرد: از كل تعداد ثبت‌نام‌كننده‌ها 383 هزار و 815 نفر را داوطلبان مرد تشكیل می‌دهند.

وی با بیان اینكه در آزمون امسال 66 رشته شناور برای انتخاب رشته دوم درنظر گرفته شده است، تصریح كرد: حدود 63 هزار و 188 نفر متقاضی شركت در آزمون رشته دوم هستند.

وی با تاكید بر اینكه داوطلبان برای شركت در آزمون هر گروه آزمایشی باید كارت همان آزمون را به همراه داشته باشند، گفت: بر این اساس 830 هزار و 132 كارت ورود به جلسه برای داوطلبان صادر شده است.

توكلی وی در خصوص زمان توزیع كارت ورود به جلسه آزمون، گفت: كارت ورود به جلسه در طی روزهای 26 تا 29 بهمن ماه توزیع می‌شود.

به گفته معاون سازمان سنجش در آزمون كارشناسی ارشد سال گذشته 671 هزار نفر ثبت‌نام كرده بودند كه تعداد داوطلبان آزمون امسال نسبت به سال گذشته 100 هزار نفر یعنی حدود 15 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به طراحی سوالات كنكور كارشناسی ارشد89، گفت: سطح سوالات امتحانی بخش اختصاصی در حد دانش و تجربیات فارغ‌التحصیلان دوره كارشناسی هر رشته و مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است.

توكلی با اشاره به نحوه اعمال معدل در آزمون كارشناسی ارشد سال 89، اظهار كرد: گزینش نهایی داوطلبان بر اساس نمره كل حاصل از80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل تراز شده دوره كارشناسی انجام خواهد شد.

معاون سازمان سنجش در خاتمه با اشاره به برخی از تغییرات آزمون امسال به ایسنا، گفت: ضرایب دروس امتحانی برای تعدادی از رشته‌های این آزمون تغییر کرده است، همچنین علاوه ایجاد 10 تا 15رشته جدید، تعداد رشته‌های شناور آزمون امسال نیز به 66 رشته افزایش یافته است.


طرح شخصی‌سازی دفترچه‌ سوالات از امسال اجرا می‌شود

دكتر ابراهیم خدایی، معاون سازمان سنجش كه در محل خبرگزاری دانشجویان ایران و در جمع اعضای سرویس صنفی آموزشی ایسنا سخن می‌گفت، با تشریح برخی اقدامات امنیتی برای آزمون كارشناسی ارشد امسال، یكی از این اقدئامات را طرح شخصی سازی دفترچه‌های سوالات این آزمون بیان كرد كه از آزمون امسال اجرا خواهد شد، بر این اساس با انتشار اسم و عكس داوطلب بر روی دفترچه سوالات، تنوع سوالات و دسته‌بندی آنها و چگونگی ارسال سوالات به حوزه‌های مختلف در جهت جلوگیری از وقوع هرگونه تقلب و تخلف در آزمون اقدام شده است.

وی با اشاره به تغییرات اجرایی آزمون ارشد 89 ، گفت: سال گذشته آزمون كارشناسی ارشد در 4 روز برگزار شد، در حالی كه امسال علیرغم افزایش شمار داوطلبان، این آزمون در سه روز برگزار می‌شود كه براساس تقویم، آزمون از روز چهارشنبه 28 بهمن آغاز می‌شود و به مدت سه روز (30 بهمن) ادامه دارد.

خدایی در خصوص زمان اعلام نتایج اولیه آزمون كارشناسی ارشد، اظهار كرد: نتایج اولیه آزمون نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام و از هفته اول خرداد ماه نیز انتخاب رشته مجازین آغاز می‌شود.


 افزایش 25 درصدی ظرفیت پذیرش دانشجو

به گزارش ایسنا، همچنین پیش از این دكتر پورعباس، رییس سازمان سنجش از افزایش 20 تا 25 درصدی ظرفیت پذیرش آزمون ارشد خبر داده و اعلام كرده بود: به طور طبیعی هر سال نسبت به سال قبل در زمینه ظرفیت پذیرش افزایشی داشته‌ایم كه در این راستا سال گذشته نسبت به سال 84 بیش از دو برابر دانشجو پذیرفتیم ، بر این اساس برای آزمون كارشناسی ارشد 89 افزایش20 تا 25 درصدی را پیش بینی شده است.